Jei norite ką nors sužinoti apie politiką, tai skaitote teisingą straipsnį. Čia mes jums išdėstysime pagrindinius faktus, kuriuos jums reikia žinoti apie politiką ir padėsi jums suprasti žargoną, kurį naudoją politikai, žurnalistai, apžvalgininkai, o kartais ir paprasti žmonės. Todėl jei nebenorite daugiau jaustis kvailio vietoje kiekviename pokalbyje apie politiką – skaitykite toliau!
Turbūt bet koks politikos suvokimo pamatas prasideda nuo pagrindų – tas galioja visais klausimais, ne tik šiuo. O kas yra fundamentalesnio politikoje, nei politinis spektras, nei pozicijos, kurias jame užima politikai, politinės partijos ir įvairiausi judėjimai. Todėl nuo to reikėtų ir pradėti.
Kairė ir dešinė – turbūt esate girdėję tokį išsireiškimą. Nieko nuostabaus, jei teko girdėti – jis yra vartojamas nuolatos ir yra kildinamas dar iš Prancūzų revoliucijos laikų, kai progresyvūs revoliucijos šalininkai sėdėjo parlamento kairėje, o labiau nuosaikūs, konservatyvūs monarchijos šalininkai – dešinėje. Būtent iš ten ir kilo ši universali skirtis politikoje.
Kaip jau turbūt galite suprasti, dešinė pusė yra pasisakanti prieš progresą ir revoliucijas, ji pirmenybę teikia esamai santvarkai ir minimaliems pokyčiams tos santvarkos ribose. Dešinieji nepalaiko jokių didelių ir staigių pokyčių, nes juos laiko vertybiškai neteisingais bei praktiškai pražūtingais. Todėl daugelis jų nepalaikė ir Prancūijos revoliucijos: ji tiesiog atvėrė per daug nežinomybės, nes demokratinė santvarka dar nebuvo išbandyta.
Tuomet yra politinė kairė. Kaip jau turbūt irgi supratote, ji yra progresyvi, o radikalioje savo formoje – revoliucinga. Kairieji pirmenybę teikia ne egzistuojančios santvarkos šventumui, bet labiau pragmatiškų, demokratinių tikslų įgyvendinimui. Kairė istoriškai labiausiai siejama su socialdemokratija ir marksizmu (apie juos, kaip ir apie visą kairę galite skaityti marksistai.lt). Tai buvo dvi labiausiai kritiškos kapitalizmo atžvilgiu ideologijos. Socialdemokratija yra siejama su vakarais ir siekiu įgyvendinti socialistinę programą taikiais, reformistiniais metodais. Na, o marksizmas yra siejamas su rytais ir revoliuciniu keliu į kapitalizmo reformą.
Šiandien žinoma, visa tai yra praradę dalį savo aktualumo, nes politinės skirtys ir vertybės pasaulyje ir pasikeitusios, bet tai nereiškia, kad kairės ir dešinės skirtis nebėra aktuali! Akivaizdu, kad jos naudijimas vis dar yra aktualus ir reikalingas, todėl suprasdami ją, neabejotinai suprasite ir šiandieninės politikos gaires.