Nors atogrąžų miškų mediena dabar yra tapusi itin opiu klausimu, kadangi buvo iškirsta per daug pusiaujo miškų, vis tiek galime pakalbėti apie tos medienos rūšis. Lietuvoje nėra jokių tokių medžių, ir jokia lentpjūvė tikrai nematė keisto medžio iš pusiaujo. Todėl įdomu paanalizuoti, kokie yra medienos pasirinkimai kitur.
Medžio spalvos
Jeigu žvelgtume į medienos iš pusiaujo miškų pavyzdžius, matytume, kad yra ir pačių keisčiausių spalvų medžio, o paletė varijuoja taip, tarsi tai būtų rudų plaukų dažymo dažų pasirinkimo paletė kosmetikos parduotuvėje. Pati šviesiausia spalva būtų galbūt juodajam viršūkliui. Jo mediena yra šviesi kaip baltas šokoladas, nors medis ir vadinasi priešingai. Gražią baltą medieną suteikia ir kietasis šarvamedis bei raminas. Tamsią medieną teikia juodmedis. Tokią tamsią, kokią mes Lietuvoje gautume nebent kaip reikiant nudažius kokią pušelę. Tamsi yra ir juodosios dalbergijosmediena. O štai ritininė tiama turi itin gražų, keistą medienos raštą. Neįprastu medžio piešiniu pasižymi ir skalusis kedrenis. Akmenmedis taip vadinasi ne be reikalo – jį nupjovus atrodo, kad nupjovei akmenį, beveik nėra jokio medienos piešinio.
Medienos savybės
Aukštasis geltūnas, augantis vakarų Afrikoje, pasižymi itin dideliu patvarumu. Mediena tikrai ilgaamžė, tokia, kaip pas mus yra ąžuolų. Medienos spalva oranžinė ir ruda, o branduolys yra labai smulkios gražios tekstūros. Pietų Afrikoje auganti balza turbūt pati lengviausia ir minkščiausia medžio rūšis iš visų atogrąžų lapuočių. Tarsi tai būtų spygliuotis ar lietuviškas beržas. Savaime suprantama, ją lengviau apdirbti, tačiau ir medžio ilgaamžiškumas ne toks didelis. Verta paminėti karališkąją dalbergiją, augančią Pietų Amerikoje. Jos tekstūra yra lygi, su violetinės spalvos piešiniu. Tačiau įdomiausia, kad ši mediena yra blizgaus lygaus paviršiaus. Todėl ji puikiai tinka tekinimui bei faneravimui. Su ja galima padaryti labai gerą apdailą. Tai tikrai geresnis pasirinkimas nei imti šiurkščią medieną ir ją vėliau tepti lakais. Juodoji dalbergija, jau minėta anksčiau, auga Pietų Amerikoje. Ji tamsiai ruda su įvairiaspalviais dryžiais. Ši mediena lengvai apdirbama, yra išskirtinai graži. Tačiau ir brangi, nes jos sunku gauti. Todėl ji paprastai naudojama tik apdailoms, fanieravimui. Okotija, auganti Pietų Amerikoje, yra tikrai ilgaamžė ir labai sunkiai apdirbama. O jos spalvos galivarijuoti priklausomai nuo to, kada ir kaip ji kertama. Mediena ali būti gelsva, gelsvai žalia ir netgi tamsiai rudos spalvos.