Daugelis žmonių turinčių ar besiruošiančių statyti nuosavus namus yra ne kartą girdėję ginčus, ar verta statyti saulės elektrines ant namo stogo. Pateiksime saulės energijos įmonės „Saulės grąža“ vieną pavyzdį, kuriame žmogus susimontavo elektrinę ant namo 2016 metais. Taip galėsite geriau suprasti, kokią naudą sukuria saulės elektrinės namams.
Prieš kelis metus ant naujai statomo namo Palangoje buvo įrengta 10 kW galios saulės elektrinė. Jai įrengti buvo pasirinkti Lietuvoje gaminami polikristaliniai saulės elementai ir 8,5 kW galingumo austrų gamintojo „Fronius“ inverteris. Tokio galingumo jėgainė buvo pasirinkta todėl, kad pagal tų metų įstatymus gaminančiam vartotojui buvo galima susimontuoti elektrinę iki 10 kW.
Saulės energijos gaminančiųjų veiklos metai yra nuo balandžio 1 dienos iki kitų metų kovo 31 dienos. Taigi, skaičiuojama viso šio laiko pagaminta ir sunaudota namo reikmėms elektros energija. Nuo 2016 metų buvo paskaičiuota, kad per metus name sunaudojama 14,6-15,5 MWh saulės energijos. Name yra elektra šildoma pirtis, o visas pastatas šildomas elektra varomų šilumos siurblių pagalba. Todėl buvo ieškota ekonomiško sprendimo, kuris iš dalies padengtų elektros išlaidas. Per metus jėgainė pagamina 10,6 MWh energijos, kitaip tariant – du trečdalius sunaudojamos elektros.
Saulės elektrinės namams ypač apsimoka, kai elektra naudojama vandens ir viso namo šildymui. Aprašytame pavyzdyje jėgainė pagamina apie 70 procentų namui reikalingos energijos. Šeimininkas paskaičiavo, kad šiek tiek pabrangus elektros kainai, jėgainė jam sutaupo apie 900 eurų per metus.
2020 metais saulės elektrinės namams galingumas gali siekti 30 kW. Tokio galingumo jėgainės gaminamos energijos pilnai užtektų apšildyti didelį namą ir patenkinti jo gyventojų elektros energijos poreikius. Elektrinės naudingos ir tuo, kad gamina švarią energiją, neteršia gamtos. Lietuvoje, pateikus paraišką, galima gauti 323 eurų paramą 1 kW instaliuotos galios. Tai reiškia, kad jėgainės atsiperkamumo laikas ženkliai sumažėja. Su APVA parama saulės elektrinė atsiperka per 5-7 metus, o jos garantinis laikotarpis yra apie 25 metai.